Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amanarea aplicarii pedepsei - mentionata in cazierul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amanarea aplicarii pedepsei - mentionata in cazierul judiciar?

Buna ziua,

In urma unei hotarari penale definitive, instanta a stabilit in sarcina mea o pedeapsa de 6 luni inchisoare si a dispus amanarea aplicarii pedepsei.
Cand am solicitat eliberarea unui certificat de cazier judiciar, am observat cu surprindere ca este mentionat dispozitivul hotararii.
Am vazut ca in baza unui articol din legea privind cazierul judiciar exista posibilitatea formularii unei cereri de rectificare a mentiunilor din cazierul judiciar.

Este cineva care s-a confruntat cu o situatie asemenatoare si a avut castig de cauza in sensul in care politia/instanta a dispus radierea mentiunilor referitoare la amanarea aplicarii pedepsei?

Daca da, imi puteti da un exemplu de cerere de rectificare?

Va multumesc, apreciez orice feedback primesc.
Asa apare, dar dupa 2 ani se sterge dacă nu veti săvârşi din nou o infracţiune.
Va apare in cazier.
Este un fel de suspendare a pedepsei pe vechiul cod in alta forma...
Amanarea aplicarii pedepsei se inscrie in cazierul judiciar conf. art 9. din legea cazierului judiciar si va apare in cazierul dvs. un interval de timp de 2 ani de la data ramanerii definitive a hotararii, urmand ca aceasta sa fie scoasa din evidenta dupa expirarea acestui interval de timp ,daca nu se va dispune revocarea sau anularea amanarii aplicarii pedepsei conform art 88 sau 89 din c.pen .,asa cum prevad disp. art.15 din aceeasi lege.
Prin urmare o cerere de rectificare mentiuni in acest interval de timp este sortita esecului avand in vedere dispozitiile legale aratate.

ART. 9 din Legea 290/2004 rep.- privind cazierul judiciar.
În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
...............................................................................................
Lit. b) a art. 9 a fost modificată de pct. 2 al art. 69 din LEGEA nr. 255 din 19 iulie 2013 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 515 din 14 august 2013.
ART. 15
(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
.................................................
h) au trecut 2 ani de la data când s-a pronunţat o hotărâre definitivă de amânare a aplicării pedepsei şi nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal;
...................................................
Lit. h) a alin. (1) al art. 15 a fost modificată de pct. 7 al art. 69 din LEGEA nr. 255 din 19 iulie 2013 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 515 din 14 august 2013
MARTA SIMONA PETRE, Avocat